Cytaty

„Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.”

Harlan Coben „W domu”


„Ucząc się, zmieniasz swoje życie. Ucząc kogoś, zmieniasz jego życie. Ale kiedy uczysz kogoś, jak uczyć, zmieniasz cały świat.”

Jim Stovall „Mądrość Zwycięzców”


„Traktuj każdego na świecie, jakby był gwiazdą, a świat wspólnym wysiłkiem uczyni gwiazdę z Ciebie… Nieśmiertelne słowa „człowiek nie jest samotną wyspą” nigdy nie były prawdziwsze. Nieważne, jak wielki dar, talent, czy wykształcenie posiadasz. Odniesiesz sukces, czy polegniesz jako członek zespołu, odnajdziesz szczęście i zadowolenie jako członek rodziny, społeczności i społeczeństwa. Odnajdujemy sukces, kiedy pomagamy, by przypływ uniósł wszystkie łodzie; wspinamy się, gdy podciągamy tych, którzy nas otaczają.”

Jim Stovall „Mądrość Zwycięzców”


„Sukces tkwi w równowadze pomiędzy dążeniem a wysiłkiem z jednej strony a spokojem i zadowoleniem z drugiej… Wydaje się, że jest to cecha wrodzona u małych dziec. Gdy masz sześć lat, najważniejsza jest dobra zabawa – zwycięstwo, czy porażka nie mają tak wielkiego znaczenia. NIestety wraz z naszym dorastaniem klęska staje się coraz bardziej dotkliwa, ponieważ zaczynamy się utożsamiać ze swoimi osiągnięciami…”

Jim Stovall „Mądrość Zwycięzców”


„…Nie zdawaj się tylko na własne wyczucie emocji. Testuj swoje opowieści, testuj poszczególne sceny i całość. Jeśli po zakończeniu widzisz uśmiechnięte twarze lub oczy zlane łzami – świetna robota. Ale jeśli Twoi odbiorcy nawet nie unieśli brwi, wracasz do deski kreślarskiej. Twoja opowieść nie przeszła najważniejszego z testów…”

Paweł Tkaczyk „Narratologia”


„…Dobre historie mają cel, służą mu. Jeśli Twój odbiorca nie będzie wiedział, po co ma poznać tę opowieść, historia zginie. Po prostu nie będzie powodu, żeby ją opowiadać…”

Paweł Tkaczyk „Narratologia”


„…Ned domyślał się, co się stało: Philberta łamano kołem. Jego nagie ciało przywiązano do metalowego pierścienia, a pod biodra, kolana, kostki i nadgarstki podłożono grube kawałki drewna. Kiedy ofiara była gotowa, kat zaczynał miażdzyć jej stawy kołem – ciężką, kanciastą maczugą obitą metalem…”

Ken Follett „Słup ognia”


„…W swoim krótkim życiu nigdy nie widziałem czegoś równie przerażającego. Nie wiedziałem, jak to możliwe, że ludzie są zdolni do takich rzeczy i nie rozumiałem, jak Bóg im na to pozwala. Moja matka powiedziała coś, co na długie lata utkwiło mi w pamięci:

– Człowiek, który żyje w przekonaniu, że zna wolę boga i jest gotów za wszelką cenę ją wypełnić, jest najniebezpieczniejszym człowiekiem na świecie…”

Ken Follett „Słup ognia”


„…Uważał, że to kazanie jest tylko czczą gadaniną, ale cioteczka Betsy sprawiała wrażenie wyraźnie zatroskanej.

-Niedobrze – powtarzała szeptem.

-Dlaczego – spytał Carlos. – w Sewilli nie ma heretyków.

– Jeśli zaczynasz polowanie na czarownice, musisz znaleźć czarownice…”

Ken Follett „Słup ognia”


„…W niektórych sytuacjach ludzie nauczyli się zachowywać jak węże. By potrafili zachować zimną krew, niewzruszoną cierpliwość i wykształcili wypełnione jadem Zęby, które należy wbić we wroga we właściwym momencie…”

Henning Mankell „Głębia”


„…Jeśli będziesz miała rację, zostaniesz uhonorowana ponad śmiertelną miarę. Jeżeli się pomylisz i poniesiemy porażkę, zetnę Ci głowę, Twoimi wnętrznościami nakarmię psy, a Twoją przeklętą głowę pochowam przy Twoich pośladkach w nieoznaczonym dole…”

Nicola Griffith „Hilda”


„…Pierwszy dzień nowej przygody musi oznaczać kłębiące się emocje – oczekiwanie, zapał, ekscytację, dreszczyk obaw…”

Amy Lawrence „Niezwyciężeni”


„…Obowiązkiem Kościoła jest służba wiernym i dzielenie się z nimi słowem bożym, a także pomoc najbardziej potrzebującym, bez względu na rasę i wiarę…”

Luis Miguel Rocha „Ostatni Papież”


„…Ryzykowne manewry zapewniają emocje, ale grożą wywróceniem łódki…”

Eric Van Lustbader „Przewaga Bourne’a”


„…Każdy jest przywiązany do własnego życia. Czyni go to więźniem czy wolnym człowiekiem?…”

Eric Van Lustbader „Przewaga Bourne’a”


„…Tym razem wpadliśmy w naprawdę głębokie bagno. Wolałbym mieć pewność, że wyjdziemy z niego…”

Eric Van Lustbader „Zagadka Bourne’a”


„…Dzięki gromadzeniu danych i wyrafinowanym programom komputerowym firmy już od lat są w stanie przewidywać wzorce naszych zachowań…”

Marc Elsberg „Zero”


„…Gra. Lubi Grać. Wszystko jest grą. Wszystko. Jest tylko jeden zwycięzca, prawda?…”

D.B. Thorne „Obserwator”